NFC Info

Co to jest NFC ?  

Czym jest Technologia NFC ?

NFC jest skrótem z angielskiego „near-field communication” co oznacza bezprzewodową komunikację między urządzeniami w niewielkim zasięgu. Chodzi głównie o komunikację miedzy telefonem komórkowym a tagiem NFC poprzez przyłożenie urządzenia.  Tagi NFC mogą mieć zapisane różne przydatne informacje i wywoływać odpowiednie funkcje w telefonie. 

Ważną funkcją NFC są płatności zbliżeniowe. Teraz nie musisz mieć karty bankowej , wystarczy odpowiednia funkcja w telefonie, karta sim i możesz płacić przykładając telefon do terminala. 

W Polsce takie usługi uruchomione są przez operatorów ORANGE i T-Mobile.  Coraz więcej banków udostępnia konta do płatności NFC. 

NFC to bezpieczna technologia małe zasięgi około 5cm nie pozwalają na skanowania lub przejęcie przesłanych danych. 

Więcej technicznych informacji znajdziecie na stronie : 

http://en.wikipedia.org/wiki/Near_field_communication 

Główną zaletą NFC jest to że nie potrzeba zasilania do tego aby informacja zapisana w tagach mogła być zachowana i odczytana przez wiele lat. Całość energii potrzebnej na wywołanie interakcji z telefonem tag pobiera bezpośrednio z pola elektromagnetycznego wywołanego przez telefon lub czytnik. 

Tagi NFC możemy podzielić na kategorie w zależności od wielkości pamięci. Pamięć kwalifikuje tag do odpowiedniego rozwiązania. W zależności od tego jaką funkcję chcemy wywołać, jakie dane zapisać  trzeba najpierw sprawdzić ile pamięci to zajmie. Wtedy dobrać odpowiedni rodzaj taga. 

 

Aktualnie możemy uznać poniższy podział : 

Obecnie są cztery rodzaje NFC Tags. Są im przyporządkowane numery 1-4. Każdy ma inny format i pojemność. 

  • NFC Tag Typ 1: W standardzie ISO 14443A. Są to Tagi do odczytu, mogą być przeformatowane i zapisane na nowo. Maja 96 bajtow do 2 kilobajtów pamięci. Prędkość przesyłu danych: 106 kbit/s. Ze względu na prostotę ten typ Tagu jest idealny do wykorzystania w zużywalnych zastosowaniach , np. przy plakatach.
  • NFC Tag Typ 2: W standardzie ISO 14443A. Jak Typ 1 są to Tagi do odczytu, mogą być przeformatowane i zapisane na nowo. Pojemność tego typu to 48 bajtów do 2 kilobajtów. Prędkość przesyłu danych: 106 kbit/s.
  • NFC Tag Typ 3: Oparty jest na systemie Sony FeliCa (w standardzie ISO 18092). Pojemność pamięci: 2 kilobajty . Prędkość przesyłu danych: 212 kbit/s. Ten Typ jest lepszy w porównaniu z poprzednimi do bardziej zaawansowanych funkcji związanych z NFC. Przez to jest jednak droższy.
  • NFC Tag Typ 4: W standardzie ISO 14443A oraz ISO 14443B. Konfigurowane przy produkcji mogą być wyłącznie do odczytu lub do zapisania na nowo. Pojemność pamięci: 32 kilobajty. Prędkość przesyłu danych: od 106 do 424 kbit/s.